When was the iPhone 17 Pro Max released
Apple announced iPhone 17 Pro Max on September 9, 2025, with availability beginning September 19, 2025.
Apple
Apple iPhone 17 Pro Max is Apple’s largest 2025 iPhone with a 6.9-inch ProMotion OLED display, A19 Pro chip, 48MP Pro Fusion camera system, and up to 2TB storag

| Launch | |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Model | A3257 |
| Status | available |
| Announced | 2025-09-09 |
| Available | 2025-09-19 |
| Body | |
| Dimensions | 78.0 x 163.4 x 8.75 mm |
| Weight | 233 g |
| Build | Aluminum unibody design, Ceramic Shield 2 front, Ceramic Shield back, IP68 dust/water resistance |
| SIM | No SIM tray in US, Puerto Rico, Bahrain, Canada, Guam, Japan, Kuwait, Mexico, Oman, Qatar, Saudi Arabia, UAE and U.S. Virgin Islands; nano-SIM tray in other regions; eSIM support varies |
| Colors | Silver, Cosmic Orange, Deep Blue |
| Display | |
| Type | OLED, ProMotion |
| Size | 6.9-inch Super Retina XDR display with Dynamic Island and Always-On display |
| Resolution | 2868 x 1320 pixels at 460 ppi |
| Refresh Rate | Adaptive refresh rate up to 120Hz |
| Protection | Ceramic Shield 2 front, Ceramic Shield back, anti-reflective coating, fingerprint-resistant oleophobic coating |
| Platform | |
| OS | iOS 26 |
| UI | iOS |
| Chipset | Apple A19 Pro |
| CPU | 6-core CPU with 2 performance cores and 4 efficiency cores |
| GPU | 6-core GPU with Neural Accelerators |
| Memory | |
| RAM | 12GB (not listed by Apple; widely reported) |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB / 2TB |
| Camera | |
| Main Camera | 48MP Fusion Main + 48MP Fusion Ultra Wide + 48MP Fusion Telephoto, LiDAR Scanner |
| Rear Features | 48MP Fusion Main + 48MP Fusion Ultra Wide + 48MP Fusion Telephoto, LiDAR Scanner |
| Rear Video | 4K Dolby Vision video recording; ProRes video; Apple Log; ACES; Dual Capture; macro video; Cinematic mode; Action mode; features vary by storage/settings |
| Selfie Camera | 18MP Center Stage front camera |
| Sound | |
| Connectivity | |
| Network | 5G, Gigabit LTE, UMTS/HSPA+/DC-HSDPA, GSM/EDGE; bands vary by model/region |
| WLAN | WiFi 7 with 2x2 MIMO |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| GPS | GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou and NavIC |
| USB | USB-C, USB 3 support |
| Features | |
| Sensors | Face ID, LiDAR Scanner, barometer, high dynamic range gyro, high-g accelerometer, proximity sensor, dual ambient light sensors |
| Battery | |
| Battery | Built-in rechargeable lithium-ion battery; Apple lists breakthrough battery life; third-party reports vary by SIM model, with larger capacity than iPhone 17 Pro and about 4823–5088mAh depending on model/report |
| Charging | USB-C fast charging; up to 50% in about 20 minutes with compatible high-watt adapter; MagSafe/Qi2 wireless charging up to 25W where supported; reverse wired charging supported |
| Misc | |
| Colors | Silver, Cosmic Orange, Deep Blue |
| Starting Price | USD 1199 |
| Buy Now | AppleAppleAppleApple |
Disclaimer: Specs and pricing can change. Always confirm details with the manufacturer or retailer before buying.
Prices may change. We may earn a commission from qualifying affiliate links.
USD 1199
Advertisement
The iPhone 17 Pro Max is Apple’s largest and most advanced 2025 iPhone. It pairs the A19 Pro chip with a large 6.9-inch ProMotion OLED display, a triple 48MP Pro Fusion camera system, advanced video tools, longer battery life, and storage options up to 2TB for users who want the most capable iPhone model.
Apple announced iPhone 17 Pro Max on September 9, 2025, with availability beginning September 19, 2025.
iPhone 17 Pro Max is available up to 2TB.
It has a 6.9-inch Super Retina XDR OLED display with ProMotion up to 120Hz.